Tudom, hogy a házikenyér általában házilag készült kenyeret jelent, de minek nevezzem, ha ma már a boltban is kapható úgynevezett „házikenyér”, amely persze a kenyérgyárban készül. Nos, az én receptemmel nem lesz olyan felfújt vacakod, amit ha feldobsz, elviszi a szél.
Próbálkoztam vagy tízszer, mire sikerült összehozni egy jó receptet. A többség azt hiszi, kenyeret sütni borzasztóan melós dolog, de állítom, hogy ha kényelmesen készíted, akkor sem kell fél óránál többet foglalkoznod vele. Összességében kell másfél-két óra az elkészítéshez, de ennek nagy része a kelesztés és a sütés.
Javaslom, dobj be a lejátszóba valamilyen kedvenc lemezt és mire az lejár, elméletileg már csak a sütőt kell állítgatnod.
Hozzávalók: fél kiló liszt, 1 tojás, fél kocka élesztő, kiskanálnyi cukor, csipet só és bors, 1-1,5 deci langyos tej
Elkészítés: A lisztet keverd össze egy tálban a sóval és a borssal. Kicsit mélyítsd ki a közepét és morzsold bele az élesztőt a mélyedésbe. Az élesztőre szórd rá a cukrot, öntsd le annyi langyos tejjel, hogy ellepje, és szórj egy kis lisztet a tejre. Amikor az élesztő felfutott, üsd rá a tojást és alaposan gyúrd össze az egészet. Ha száraz és morzsálódik a tészta, akkor öntögess hozzá langyos tejet vagy vizet kis adagokban, ha túl sáros, akkor gyúrj hozzá egy kis lisztet. Ha rugalmas, jól formázható tésztád van, keleszd kb.: 35 fokon, fél óráig (nyáron az ablakba teszem letakarva). Ha a tészta nagyon lágy, akkor könnyen szétterül, ilyenkor érdemes egy jénaiban keleszteni, vagy belegyúrni még némi lisztet. Fél óra kelesztés után újra gyúrd össze, és ne zavarjon, hogy ettől kicsit összemegy. Tedd kivajazott jénaiba vagy (ha nem túl lágy) simán csak egy sütőpapíros tepsire, keleszd újabb fél óráig, azután süsd ki 185 fokon, kb.: 45 perc alatt.
Extrák: Mindez csak az alap. Amikor még száraz a liszt, belekeverhetsz különféle fűszereket, reszelt sajtot (akár háromfélét is), reszelt gyömbért, apróra kockázott hagymát vagy fokhagymát, mindenféle magvakat, reszelt krumplit vagy más zöldségeket. A második kelesztés után, amíg bemelegedik a sütő, díszítheted magokkal vagy sütheted káposztalevélen. Ha mindig változtatsz egy kicsit az extrákon, sohasem válik unalmassá a kenyered.